A gumigombás javítás személyautóknál 6 mm-es sérülésig végezhető el. Ennél nagyobb sérülés esetén az abroncsot belülről tapasszal meg kell erősíteni.
Autógumi javítás az oldalfal sérülése esetén
A gyakran előforduló szögdefekt általában a futófelületet károsítja. Előfordul azonban az is, hogy az oldalfal sérül. Ez akkor következik be, mikor az autó belemegy egy kátyúba, amiben van egy élesebb kő, és az felhasítja a gumit. Az is gyakori, mikor a kapubejáró közepén elhelyezett vas hasítja ki a gumit. Ez inkább a személygépkocsik abroncsainál jellemző. Ezt a személyautóknál nem mindig érdemes vagy lehet javítani. Nagy fokú sérülés esetén sokszor nem is javítható, illetve a Z sebesség indexű gumiknál (240 km/óráig használható) nem is szabad elvégezni.
Teherautó gumiabroncs javítás
A gumigombás javítás teherautóknál 10 mm-es sérülésig végezhető el. Ennél nagyobb sérülés esetén az abroncsot belülről tapasszal meg kell erősíteni.
Teherautóknál főként az építkezési területen vagy pl. a méhtelepeken lévő vasanyagok, éles felületek okoznak sérüléseket. Ezért a személyautóknál gyakrabban fordul elő az oldalfal sérülése. Ezek egy része javítható. Ha az oldalfalon csak vékony szúrt lyuk van, akkor belülre csak egy univerzális tapaszt helyezünk a légzárás miatt. Ez az eljárás csak akkor használható, ha az oldalfalon az acél, vagy kordszálak (gumi típustól függően) épek maradtak.
Ha a szövetszál is sérült, akkor először mindenképpen ki kell köszörülni a lyukat, a hasadás végeit lekerekíteni, hogy ne repedhessen tovább, nyersgumival feltölteni, és vulkanizálni, majd egy tapasszal megerősíteni a vázszerkezetet. A vulkanizálás egy hőhatással és nagy nyomással végzett folyamat, amelyre külön gépet (Thermopress) használunk.
Mennyi ideig tart az autógumi javítás?
A gombával végzett autógumi javítás személyautóknál a szereléssel együtt általában fél-háromnegyed órát vesz igénybe. Ennek egy része várakozás, mert miután bekentük a gumit a ragasztóval, idő kell, míg az oldószer elpárolog belőle, csak aztán lehet behúzni a gombát, majd felfújni. Ez 15-20 percet vesz igénybe a hőmérséklettől függően (nyáron gyorsabb a párolgás, télen hidegben lassabb).
Teherautók esetén a javítás jóval hosszabb ideig tart, jellemzően egy munkanapos átfutással vállaljuk.
Centírozás (kerék kiegyensúlyozás) autógumi javítás után
Lényeges, hogy minden gumiszerelés után újra kell centírozni a kereket, még akkor is, ha a gumin nem végzünk semmilyen javítást.
Ha Önnek autógumi javításra van szüksége, további információkért, időpont egyeztetésért hívja az alábbi telefonszámot:
Mobilról kattintva azonnal hívható!